english
Obejrzyj nasz program kulturalny
pobierz PDF
1
.
2
.
3
.
II

- Lista Projektów -

Międzynarodowy Festiwal NON SOLA SCRIPTA - Wrocławskie Lato Organowe
Międzynarodowy Festiwal NON SOLA SCRIPTA - Wrocławskie Lato Organowe
POWRÓT DO LISTY


22. Międzynarodowy Festiwal  NON SOLA SCRIPTA
-Wrocławskie Lato Organowe   2015
***
Kościół Św. Krzyża  - Ostrów Tumski

 

Szanowni Państwo,
sprawując zaszczytną funkcję dyrektora artystycznego, staram się w miarę
istniejących możliwości przedstawić Państwu propozycje programowe różnorodne i bogate, zapraszając do udziału wybitnych artystów, a także promując młodych utalentowanych absolwentów polskich i zagranicznych uczelni.
Wychodząc naprzeciw często przez Melomanów wyrażanym życzeniom, utwory solowe "króla instrumentów" zabrzmią obok dzieł muzyki kameralnej lub utworów na inne instrumenty, z towarzyszeniem organów. Idea zawarta w tytule "Non Sola Scripta"  nadaje temu festiwalowi wymiar szczególny, gdzie improwizacja, w różnych wariantach, wkomponowana  jest w programy koncertów.
Formuła tego festiwalu jest również wstępną zapowiedzią cyklu koncertów, które pod nazwą "Historyczna Organostrada Dolnego Śląska" wpiszą się w kalendarz imprez ESK Wrocław 2016.
Pragnę wyrazić wdzięczność i wyrazy szacunku dla Pani Minister Kultury i
Dziedzictwa Narodowego – Małgorzacie Omilanowskiej za udzielenie po raz kolejny honorowego patronatu festiwalowi, Panu Prezydentowi Wrocławia Rafałowi Dutkiewiczowi  i  P.T. Władzom Samorządowym za wsparcie i pomoc finansową w organizacji festiwalu.
Pragnę wyrazić nadzieję, że festiwal ten pozostanie na stałe w kalendarium imprez artystycznych Wrocławia, czyniąc to miasto, tak  jak to było przed laty, jedną ze stolic muzyki organowej Europy.
Przekazując Państwu niniejszy  program, pragnę  życzyć  wielu wspaniałych wzruszeń i przeżyć, życzę, aby obcowanie z muzyką w pięknym barokowym wnętrzu świątyni, mogło nas wzbogacić i nadało barw naszej codzienności.

Profesor Andrzej Chorosiński
Dyrektor Artystyczny Festiwalu

28 VI   godz. 19.00
Andrzej Chorosiński  - organy     
Wratislavia Trumpet Consort
Igor Cecocho – lider
Seweryn Wróbel
Paweł Spychała
Aleksander Zalewski
                    
5 VII    godz. 19.00
Zdzisław Madej – tenor  
Henryk Botor  - organy                         
Michał Chorosiński – recytacje  

                              
12 VII   godz. 19.00
Piotr Rojek – organy
Ryszard Żołędziewski – saksofon    
                         
19 VII    godz. 19.00   
Bernhard Gfrerer – organy
Domkantorei Schleswig – chór
                     
26 VII    godz. 19.00
Jean-Christophe Geiser – organy                                 
***

2 VIII godz. 19.00
Andreas Liebig - organy

9 VIII  godz. 19.00
Franz Loerch – organy  
Romuald  Erenc - gitara klasyczna   

16 VIII    godz. 19.00
Roman Perucki – organy
Maria Perucka – skrzypce            

23 VIII    godz. 19.00
Adam Makowicz – fortepian  
Marek Stefański – organy

 

więcej na stronie www.impart.art.pl w:

Oferta kulturalna -

Najnowsze wydarzenia

***

Jeden z najstarszych i najbardziej renomowanych festiwali organowych w Polsce i Europie, odbywający się w letnie niedziele w zabytkowym kościele Św. Krzyża na Ostrowie Tumskim.


Międzynarodowy festiwal muzyki organowej i kameralnej Non Sola Scripta jest cyklem koncertów o jedynej i wyjątkowej formule programowej. Określa ją łaciński tytuł informujący, że nie tylko to, co jest zapisane w tekście lub partyturze nutowej, jest treścią programów koncertów. W różnych formach i konfiguracjach pojawia się w nich idea improwizacji. Improwizacji wokalnych , instrumentalnych w muzykowaniu zbiorowym i oczywiście organowych.


Zaliczany do najważniejszych festiwali organowych w Polsce festiwal powołany został 21 lat temu z inicjatywy ówczesnej dyrekcji wrocławskiego Impartu i wybitnego muzyka organisty prof. Andrzeja Chorosińskiego.
NON SOLA SCRIPTA jest synonimem najwyższej jakości artystycznej. Koncerty polskich i światowych gwiazd przyciągają do Wrocławia wielu melomanów.
Koncerty odbywają się w przepięknych wnętrzach zabytkowych wrocławskich kościołów - wcześniej barokowego, Uniwersyteckiego, a od 2012 roku gotyckiego kościoła Św. Krzyża na Ostrowie Tumskim, który na co dzień jest zamknięty dla zwiedzających. W zabytkowych murach świątyni prezentowana jest muzyka różnych okresów muzycznych, transkrypcje bardzo znanych i lubianych przez publiczność utworów symfonicznych. Rozbrzmiewają tu nie tylko dźwięki organów. Obok nich można usłyszeć wykonania kameralne i wokalne, zgodnie z ideą festiwalu połączone z elementami improwizacji.

Niebagatelnym walorem festiwalu jest również miejsce, w którym się odbywa. Wrocławianie i turyści, licznie przybyli z wszystkich kontynentów świata, pierwsze kroki kierują na Ostrów Tumski, aby podziwiać tutejsze zabytkowe świątynie oraz niezwykły urok jednej z najpiękniejszych części miasta.

 

Dwudziestoletnia historia festiwalu oraz bogata muzyczna przeszłość i teraźniejszość Wrocławia czyni z niego ważne centrum muzyki organowej na mapie Europy.
Festiwal jest jedynym wydarzeniem muzycznym w kraju, którego myślą przewodnią jest improwizacja, zarówno organowa, jak również realizowana przez innych wykonawców koncertów.

 

Festiwal Non Sola Scripta jest kontynuacją bogatych tradycji muzyki organowej Wrocławia , udokumentowanych od okresu baroku. Celem projektu jest szeroko rozumiana promocja i upowszechnianie twórczości artystycznej, zjawisk i trendów w zakresie muzyki organowej i kameralnej, Zaproszani są zarówno uznani artyści, jak i młodzi muzycy wprowadzający świeże interpretacje. Festiwal propaguje piękną muzykę organową oraz walory brzmieniowe organów we wrocławskim kościele Św. Krzyża na Ostrowie Tumskim. Organy te są cennym zabytkiem sztuki, wraz ze świątynią stanowiącą przykład jednej z najznamienitszych budowli gotyckich.
Jedną z idei festiwalu jest propagowanie i prezentacja sztuki improwizacji, zarówno organowej jak i na innych instrumentach, w zespołach wykonawczych i wokalnych. W tej formule jest to jeden z nielicznych festiwali organowych w Europie. Muzyczna integracja interdyscyplinarna realizowana jest poprzez łączenie różnych gatunków muzyki i składów instrumentalnych lub wokalno-instrumentalnych w ramach koncertu.

Wszystkie koncerty, odbywające się w niedzielne, wakacyjne wieczory, są efektem bardzo starannego doboru repertuaru i wykonujących go artystów. Zaproszenia na wrocławski festiwal przyjmują najwięksi wirtuozi i improwizatorzy organów, tytularni organiści najwspanialszych katedr Europy i świata. Muzyka organowa prezentowana podczas koncertów festiwalowych obejmuje wszystkie epoki, aż po współczesność. Paleta brzmień instrumentów, w połączeniu z wirtuozowskimi umiejętnościami wykonawców, daje w efekcie najwyższą wartość muzyczną, co jest największym atutem festiwalu.

***

 

więcej na stronie www.impart.art.pl w:

Oferta kulturalna

Najnowsze wydarzenia

1
Klasyka muzyki organowej
2
Improwizacje muzyczne
3
Wirtuozi z Polski i zagranicy
4
Miejsce koncertów - Ostrów Tumski

– KONTAKT – PYTANIE?
ZADZWON, NAPISZ… –

Nasze kasy otwarte będą za:

tel. 71 71 27 100 | 71 341 94 32
rezerwacje@impart.art.pl
SPRAWDŻ GDZIE KUPISZ NAJBLIŻEJ BILET

- IMPART TV-

 • Prometeusz
 • II Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dla Dzieci
 • WROsound - zapowiedź 6 edycji
 • BREAKING MUSE: 50th Jazz nad Odrą Festival
 • 50. Jazz nad Odrą Festival - trailer
 • 50. Jazz nad Odrą Festival - spot
 • Wrocławski Sound - relacja
 • Wrocławski Sound
 • JubiFest teatru Te-O-Ka
 • Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci
 • Michał Znaniecki o projekcie
 • Wokół Impartu
 • Prometeusz na Festiwalu Tańca Scena Otwarta w Tarnowie
 • Jazz i Odra
 • Halo echo
 • 49. Jazz nad Odrą Festival
 • Baśń o grającym Imbryku
 • Prometeusz - premiera
 • Niebezpieczna gra
OBEJRZYJ

- NIEZBĘDNIK
KULTURALNY -

Pobierz plik PDF na listopad 2017
POBIERZ
DO GÓRY
TELEWIZJA RNS
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Zamknij [X]