english
Obejrzyj nasz program kulturalny
pobierz PDF
1
.
2
.
3
.
II

- KARTA WYDARZENIA -

Alosza  Awdiejew  z zespołem
/ koncert jubileuszowy
http://79.110.194.180/MSI/Default.aspx?event_id=182&typetran=0&returnlink=~/mvc/pl?sort=Flow&date=2017-10-14
Data: 14-10-2017 | Godzina: 18.00
Miejsce: Impart, sala teatralna
Bilety: 60 zł, 50 zł
POWRÓT DO WYSZUKIWARKI POBIERZ PLIK PDF
OPIS
KUP BILET

ALOSZA  AWDIEJEW

KONCERT JUBILEUSZOWY


Ulubieniec nie tylko wrocławskiej publiczności Alosza Awdiejew długo nie gościł na scenie Impartu przy ulicy Mazowieckiej. Krakowski artysta, jedna z wielkich postaci słynnej Piwnicy Pod Baranami, zaprezentuje się wrocławianom w  Koncercie Jubileuszowym.

Będzie to zatem zestawienie najlepszych utworów w dorobku artysty, który bawiąc koncertową publiczność sięga po humor dawnej Odessy i współczesną satyrę na naszą, wspólną ze wszystkimi Słowianami, postkomunistyczną rzeczywistość. Okrasza to piosenkami rosyjskimi lub z polskim tekstem, ale nawiązującymi do jego pochodzenia. Nie zabraknie więc utworów, gdzie pobrzmiewają nuty cygańskie, żydowskie i odeskie. Będą przeplatane style i nastroje, które spaja brzmienie zespołu: Marek Piątek i Kazimierz Adamczyk budują solidny fundament gitarowy, siłę napędową śpiewanych przez Aloszę  Awdiejewa piosenek.

 

***

Aleksy Awdiejew
Człowiek-instytucja, człowiek-orkiestra. Człowiek kultury i nauki. Jest wyjątkowym artystą estradowym i jednocześnie wybitnym naukowcem – profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do tego para się aktorstwem filmowym, pisze popularne felietony, tłumaczy poezję. Rosjanin z polskim obywatelstwem, który przybył do Krakowa, po raz pierwszy w 1967 r. Mówi o sobie: Jestem Polakiem z wyboru  i dodaje przewrotnie, że to bardziej komfortowo niż być kimkolwiek z przymusu.

Urodził się w Stawropolu (wtedy Woroszyłowsk), na północnym Kaukazie w 1940 r. Już w dzieciństwie zaczął występować publicznie, śpiewając wraz z matką na amatorskich koncertach. Ukończył średnią szkołę muzyczną w Moskwie, gdzie osiadł na stałe i prowadził amatorskie chóry. Później studiował anglistykę na Uniwersytecie Moskiewskim. W tym czasie występował w kabaretach studenckich, w teatrze i uprawiał pantomimę. Na drugim roku studiów uzyskał stypendium Radia Moskiewskiego i rozpoczął studia na filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tak zaczęła się przygoda z Polską, która z czasem przemieniła się w drogę życia trwającą do dziś.

Alosza ożenił się z Polką i uzyskał prawo stałego pobytu. Uczelnię ukończył z wyróżnieniem i został asystentem na filologii rosyjskiej UJ. W 1976 r. trafił do legendarnej Piwnicy Pod Baranami. Początkowo śpiewał tam tylko romanse rosyjskie, stopniowo dodając do swoich występów elementy autorskiej satyry. Poszerzył też repertuar muzyczny o piosenki z Odessy oraz folklor Cyganów i Żydów rosyjskich, a także ballady Włodzimierza Wysockiego i Bułata Okudżawy. Stał się samodzielnym artystą estradowym i zaczął dawać własne recitale z towarzyszeniem małego zespołu muzyków. Nigdy nie opuszczała go miłość do jazzu. W latach 1977 – 1980 grał regularnie na fortepianie w znanych krakowskich zespołach jazzu tradycyjnego Bale Street Band i Playing Family. W tym okresie pojawił się dylemat: której profesji bardziej się poświęcić, może z czegoś trzeba będzie zrezygnować lub ograniczyć. Takie decyzje jednak nie zapadły. Alosza stał się prawdziwym mistrzem w godzeniu sprzecznych ze sobą obowiązków i działań. Pozostał wierny nauce – obronił doktorat na Uniwersytecie i szybko powrócił do intensywnej aktywności artystycznej. Jako bard zaczął pojawiać się w telewizji, dokonał pierwszych nagrań radiowych i wydał kasetę audio. W 1980r. pracował w Trinity College w Dublinie jako visiting professor. Stworzył koncepcję gramatyki komunikacyjnej.

W 1986 został doktorem habilitowanym. W 1993 r. otrzymał polskie obywatelstwo. Pojawiają się propozycje ról filmowych. Grając zwykle Rosjanina, Alosza wystąpił w filmach fabularnych – m.in. „Europa Europa” i „Gorączka” Agnieszki Holland a także w popularnych serialach telewizyjnych takich jak „Ekstradycja” czy „Złotopolscy” i wielu innych.


Początek lat 90. to powstanie nowego zespołu. Kontrabasista Kazimierz Adamczyk grał z Aloszą już od lat, ale wtedy dołączył do nich gitarzysta Marek Piątek i tak powstało słynne trio Aloszy Awdiejewa. Grupa ta dała już ponad 2000 koncertów pełnych muzyki i humoru - w Polsce, USA, Francji, Izraelu, Niemczech i Hiszpanii - występując zarówno dla wielotysięcznej publiczności jak i dla bardzo kameralnego grona wyrafinowanych słuchaczy. Wzięli udział w kilkudziesięciu programach telewizyjnych, w tym autorskich recitalach i benefisach. Wydali 10 płyt CD z muzyką cygańską, z romansami i piosenkami z ulic Odessy, a także zapis koncertu z „Piwnicy” z zapowiedzią samego Piotra Skrzyneckiego.

Równolegle Aleksy Awdiejew wytrwale pracuje naukowo. Podejmuje pracę w nowym Instytucie Rosji i Europy Wschodniej na Wydziale Studiów Politycznych i Międzynarodowych UJ. Czynnie uczestniczy w ogólnopolskich i międzynarodowych konferencjach językoznawczych, prezentując swoją koncepcję gramatyki. Pracuje w międzyuczelnianym zespole profesorów, który publikuje kolejne odkrywcze prace.  

W 2005 r. Aleksy Awdiejew zostaje profesorem nauk humanistycznych. Twórczość kabaretowo-muzyczna jednak nie słabnie. W 2010 r. Alosza z okazji swojego 70-lecia, wraz z zespołem wydaje płytę „Alosza Na Bis”, na której umieszcza nowe wersje najlepszych pieśni ze swojego repertuaru oraz daje cykl jubileuszowych koncertów. W ramach promocji nowej płyty odbył się m. in. Koncert radiowy w Studio im. Agnieszki Osieckiej, a także w krakowskim Teatrze Bagatela. Ten ostatni zarejestrowano na DVD.

Aleksy Awdiejew jest również autorem cyklu felietonów pisanych regularnie od lat do czasopisma „Charaktery”, które doczekały się wydań książkowych w zbiorach „Szkice z filozofii potocznej” i „Życie po śmiechu”, „Odruchy mądrości”. Zna kilka języków. Tłumaczy często z rosyjskiego na polski i odwrotnie. Są to teksty publicystyczne, literackie, a nawet poetyckie, w tym teksty piosenek m.in. Marka Grechuty.


To ciągłe rozdarcie pomiędzy sceną, studiem, salą wykładową, gabinetem naukowym i planem filmowym Alosza łagodzi oddając się (w wolnych chwilach) swoim licznym hobby. Gra w tenisa, pracuje w ogrodzie, gotuje, robi wino i inne przetwory owocowe, podróżuje. Posiada ogromną kolekcję płyt z muzyką jazzową, klasyczną i etniczną oraz wielką filmotekę.

 

Postać profesora i artysty Aleksego Awdiejewa jest szeroko podziwiana i szanowana. Na pewno dzieje się tak za sprawą jego szczególnej postawy - pełnej optymizmu i krzewiącej pozytywne wartosci i emocje. Uhonorowano to wieloma publicznymi nagrodami. W ostatnim czasie przyznano mu m.in. I miejsce w plebistycie miesięcznika "Forbes" - Profesjinaliści 2013, Zawody zaufania publicznego - aktor oraz Order Kapituły "Ecce Homo", a także nagrodę im. Jana Himilsbacha.

- POLECAMY RÓWNIEŻ -
L.Stadt - L.Story
L.STADT - L.STORY
ZMIANA TERMINU KONCERTU / Koncert promujący nową płytę L.Stadt /
KUP BILET ONLINE
Data: 20-01 do 20-01 | Godzina: 20.00
Miejsce: Impart, sala teatralna
Bilety: 30, 35 zł
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
JAZZ JAM SESSION
JAZZ JAM SESSION
koncert
KUP BILET ONLINE
Data: 22-01-2018 | Godzina: 20.00
Miejsce: Klub Autograf
Bilety: wstęp wolny
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Kuba Stankiewicz International Trio feat. Tina Raymond
KUBA STANKIEWICZ INTERNATIONAL TRIO FEAT. TINA RAYMOND
Kuba Stankiewicz International Trio feat. TINA RAYMOND / koncert jazzowy /
KUP BILET ONLINE
Data: 23-01-2018 | Godzina: 20:00
Miejsce: Impart, sala teatralna, ul.Mazowiecka 17
Bilety: 30 zł
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

– KONTAKT – PYTANIE?
ZADZWON, NAPISZ… –

Nasze kasy otwarte będą za:

tel. 71 71 27 100 | 71 341 94 32
rezerwacje@impart.art.pl
SPRAWDŻ GDZIE KUPISZ NAJBLIŻEJ BILET

- IMPART TV-

 • Prometeusz
 • II Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dla Dzieci
 • WROsound - zapowiedź 6 edycji
 • BREAKING MUSE: 50th Jazz nad Odrą Festival
 • 50. Jazz nad Odrą Festival - trailer
 • 50. Jazz nad Odrą Festival - spot
 • Wrocławski Sound - relacja
 • Wrocławski Sound
 • JubiFest teatru Te-O-Ka
 • Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci
 • Michał Znaniecki o projekcie
 • Wokół Impartu
 • Prometeusz na Festiwalu Tańca Scena Otwarta w Tarnowie
 • Jazz i Odra
 • Halo echo
 • 49. Jazz nad Odrą Festival
 • Baśń o grającym Imbryku
 • Prometeusz - premiera
 • Niebezpieczna gra
OBEJRZYJ

- NIEZBĘDNIK
KULTURALNY -

Pobierz plik PDF na XII 2017-I 2018
POBIERZ
DO GÓRY
TELEWIZJA RNS
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Zamknij [X]