english
Obejrzyj nasz program kulturalny
pobierz PDF
1
.
2
.
3
.
II

- KARTA WYDARZENIA -

Alosza  Awdiejew  z zespołem
/ koncert jubileuszowy
http://79.110.194.180/MSI/Default.aspx?event_id=182&typetran=0&returnlink=~/mvc/pl?sort=Flow&date=2017-10-14
Data: 14-10-2017 | Godzina: 18.00
Miejsce: Impart, sala teatralna
Bilety: 60 zł, 50 zł
POWRÓT DO WYSZUKIWARKI POBIERZ PLIK PDF
OPIS
KUP BILET

ALOSZA  AWDIEJEW

KONCERT JUBILEUSZOWY


Ulubieniec nie tylko wrocławskiej publiczności - Alosza Awdiejew długo nie gościł na scenie Impartu przy ulicy Mazowieckiej. Krakowski artysta, jedna z wielkich postaci słynnej Piwnicy Pod Baranami, zaprezentuje się wrocławianom w  Koncercie Jubileuszowym.

Będzie to zatem zestawienie najlepszych utworów w dorobku artysty, który bawiąc koncertową publiczność, sięga po humor dawnej Odessy i współczesną satyrę na naszą, wspólną ze wszystkimi Słowianami, postkomunistyczną rzeczywistość. Okrasza to piosenkami rosyjskimi lub z polskim tekstem, ale nawiązującymi do jego pochodzenia. Nie zabraknie więc utworów, gdzie pobrzmiewają nuty cygańskie, żydowskie i odeskie. Będą przeplatane style i nastroje, które spaja brzmienie zespołu: Marek Piątek i Kazimierz Adamczyk budują solidny fundament gitarowy, siłę napędową śpiewanych przez Aloszę  Awdiejewa piosenek.

 

***

Aleksy Awdiejew
Człowiek-instytucja, człowiek-orkiestra. Człowiek kultury i nauki. Jest wyjątkowym artystą estradowym i jednocześnie wybitnym naukowcem – profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do tego para się aktorstwem filmowym, pisze popularne felietony, tłumaczy poezję. Rosjanin z polskim obywatelstwem, który przybył do Krakowa, po raz pierwszy w 1967 r. Mówi o sobie: Jestem Polakiem z wyboru  i dodaje przewrotnie, że to bardziej komfortowo niż być kimkolwiek z przymusu.

Urodził się w Stawropolu (wtedy Woroszyłowsk), na północnym Kaukazie w 1940 r. Już w dzieciństwie zaczął występować publicznie śpiewając wraz z matką na amatorskich koncertach. Ukończył średnią szkołę muzyczną w Moskwie, gdzie osiadł na stałe i prowadził amatorskie chóry. Później studiował anglistykę na Uniwersytecie Moskiewskim. W tym czasie występował w kabaretach studenckich, w teatrze i uprawiał pantomimę. Na drugim roku studiów uzyskał stypendium Radia Moskiewskiego i rozpoczął studia na filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tak zaczęła się przygoda z Polską, która z czasem przemieniła się w drogę życia trwającą do dziś.

Alosza ożenił się z Polką i uzyskał prawo stałego pobytu. Uczelnię ukończył z wyróżnieniem i został asystentem na filologii rosyjskiej UJ. W 1976 r. trafił do legendarnej Piwnicy Pod Baranami. Początkowo śpiewał tam tylko romanse rosyjskie stopniowo dodając do swoich występów elementy autorskiej satyry. Poszerzył też repertuar muzyczny o piosenki z Odessy i folklor Cyganów i Żydów rosyjskich a także ballady Włodzimierza Wysockiego i Bułata Okudżawy. Stał się samodzielnym artystą estradowym i zaczął dawać własne recitale z towarzyszeniem małego zespołu muzyków. Nigdy nie opuszczała go miłość do jazzu. W latach 1977 – 1980 grał regularnie na fortepianie w znanych krakowskich zespołach jazzu tradycyjnego Bale Street Band i Playing Family. W tym okresie pojawił się dylemat – której profesji bardziej się poświęcić, może z czegoś trzeba będzie zrezygnować lub ograniczyć. Takie decyzje jednak nie zapadły. Alosza stał się prawdziwym mistrzem w godzeniu sprzecznych ze sobą obowiązków i działań. Pozostał wierny nauce – obronił doktorat na Uniwersytecie i szybko powrócił do intensywnej aktywności artystycznej. Jako bard zaczął pojawiać się w telewizji, dokonał pierwszych nagrań radiowych i wydał kasetę audio. W 1980r. pracował w Trinity College w Dublinie jako visiting professor. Stworzył koncepcję gramatyki komunikacyjnej.

W 1986 doktor habilitowany. W 1993 r. otrzymuje polskie obywatelstwo. Pojawiają się propozycje ról filmowych. Grając zwykle Rosjanina Alosza wystąpił w filmach fabularnych – m.in. „Europa Europa” i „Gorączka” Agnieszki Holland a także w popularnych serialach telewizyjnych takich jak „Ekstradycja” czy „Złotopolscy” i wielu innych.


Początek lat 90-tych to powstanie nowego zespołu. Kontrabasista Kazimierz Adamczyk grał z Aloszą już od lat, ale wtedy dołączył do nich gitarzysta Marek Piątek i tak powstało słynne trio Aloszy Awdiejewa. Grupa ta dała już ponad 2000 koncertów pełnych muzyki i humoru, w Polsce, USA, Francji, Izraelu, Niemczech i Hiszpanii, występując zarówno dla wielotysięcznej publiczności jak i dla bardzo kameralnego grona wyrafinowanych słuchaczy. Wzięli udział w kilkudziesięciu programach telewizyjnych, w tym autorskich recitalach i benefisach. Wydali 10 płyt CD z muzyką cygańską, z romansami i piosenkami z ulic Odessy, a także zapis koncertu z „Piwnicy” z zapowiedzią samego Piotra Skrzyneckiego.

Równolegle Aleksy Awdiejew wytrwale pracuje naukowo. Podejmuje pracę w nowym Instytucie Rosji i Europy Wschodniej na Wydziale Studiów Politycznych i Międzynarodowych UJ. Czynnie uczestniczy w ogólnopolskich i międzynarodowych konferencjach językoznawczych prezentując swoją koncepcję gramatyki. Pracuje w międzyuczelnianym zespole profesorów, który publikuje kolejne odkrywcze prace.  

W 2005 r. Aleksy Awdiejew zostaje profesorem nauk humanistycznych. Twórczość kabaretowo-muzyczna jednak nie słabnie. W 2010 r. Alosza z okazji swojego 70-lecia ,wraz z zespołem wydaje płytę „Alosza Na Bis”, na której umieszcza nowe wersje najlepszych pieśni ze swojego repertuaru oraz daje cykl jubileuszowych koncertów. W ramach promocji nowej płyty odbył się m. in. Koncert radiowy w Studio im. Agnieszki Osieckiej, a także w krakowskim Teatrze Bagatela. Ten ostatni zarejestrowano na DVD.

Aleksy Awdiejew jest również autorem cyklu felietonów pisanych regularnie od lat do czasopisma „Charaktery”, które doczekały się wydań książkowych w zbiorach „Szkice z filozofii potocznej” i „Życie po śmiechu”, „Odruchy mądrości”. Zna kilka języków. Tłumaczy często z rosyjskiego na polski i odwrotnie. Są to teksty publicystyczne, literackie, a nawet poetyckie, w tym teksty piosenek m.in. Marka Grechuty.


To ciągłe rozdarcie pomiędzy sceną, studiem, salą wykładową, gabinetem naukowym i planem filmowym Alosza łagodzi oddając się (w wolnych chwilach) swoim licznym hobby. Gra w tenisa- to również dla zdrowia, pracuje w ogrodzie, gotuje, robi wino i inne przetwory owocowe, podróżuje. Posiada ogromną kolekcję płyt z muzyką jazzową, klasyczną i etniczną oraz wielką filmotekę.

 

Postać profesora i artysty Aleksego Awdiejewa jest szeroko podziwiana i szanowana. Na pewno dzieje sie tak za sprawą jego szczególnej postawy - pełnej optymizmu i krzewiącej pozytywne wartosci i emocje. Uhonorowano to wieloma publicznymi nagrodami. W ostatnim czasie przyznano mu m.in. I miejsce w plebistycie miesięcznika "Forbes" - Profesjinaliści 2013, Zawody zaufania publicznego - aktor oraz Order Kapituły "Ecce Homo", a także nagrodę im Jana Himilsbacha.

- POLECAMY RÓWNIEŻ -
OSTATNIA SZTUCZKA GEORGESA MELIESA
OSTATNIA SZTUCZKA GEORGESA MELIESA
MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL TEATRÓW DLA DZIECI DZIECINADA
KUP BILET ONLINE
Data: 24-09-2017 | Godzina: 16.00
Miejsce: Impart, sala teatralna, ul.Mazowiecka 17
Bilety: 10 zł
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
K JAK KAMELEON
K JAK KAMELEON
MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL TEATRÓW DLA DZIECI DZIECINADA
KUP BILET ONLINE
Data: 24-09-2017 | Godzina: 15.00
Miejsce: Impart, sala kameralna
Bilety: 10 zł
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
K JAK KAMELEON
K JAK KAMELEON
MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL TEATRÓW DLA DZIECI DZIECINADA
KUP BILET ONLINE
Data: 24-09-2017 | Godzina: 10.00
Miejsce: Impart, sala kameralna
Bilety: 10 zł
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

– KONTAKT – PYTANIE?
ZADZWON, NAPISZ… –

Nasze kasy otwarte będą za:

tel. 71 71 27 100 | 71 341 94 32
rezerwacje@impart.art.pl
SPRAWDŻ GDZIE KUPISZ NAJBLIŻEJ BILET

- IMPART TV-

 • Prometeusz
 • II Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dla Dzieci
 • WROsound - zapowiedź 6 edycji
 • BREAKING MUSE: 50th Jazz nad Odrą Festival
 • 50. Jazz nad Odrą Festival - trailer
 • 50. Jazz nad Odrą Festival - spot
 • Wrocławski Sound - relacja
 • Wrocławski Sound
 • JubiFest teatru Te-O-Ka
 • Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci
 • Michał Znaniecki o projekcie
 • Wokół Impartu
 • Prometeusz na Festiwalu Tańca Scena Otwarta w Tarnowie
 • Jazz i Odra
 • Halo echo
 • 49. Jazz nad Odrą Festival
 • Baśń o grającym Imbryku
 • Prometeusz - premiera
 • Niebezpieczna gra
OBEJRZYJ

- NIEZBĘDNIK
KULTURALNY -

Pobierz plik PDF na wrzesień 2017
POBIERZ
DO GÓRY
TELEWIZJA RNS
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Zamknij [X]