english
Obejrzyj nasz program kulturalny
pobierz PDF
1
.
2
.
3
.
II

- AKTUALNOŚCI -

ŁADNE I BRZYDKIE OBRAZY
ŁADNE I BRZYDKIE OBRAZY
POWRÓT DO LISTY

               

Zespół mia ART GALLERY w specjalnym wydaniu z okazji ESK Wrocław 2016:

ART MAIN STATION by mia
Dworzec Główny PKP we Wrocławiu

Mamy niezwykłą przyjemność zaprosić ludzi mediów na specjalne spotkanie przedwernisażowe do ART MAIN STATION by mia na Dworcu Głównym w dniu 12.01.2017 o godz. 12:00.
Na spotkaniu obecni będą artyści: Yolanta Nikt i Zdzisław Nitka, kurator Andrzej Saj oraz przedstawiciele mia ART GALLERY i Fundacji All That Art!
Tematem spotkania będzie prezentacja wystawy oraz zaprowadź performansu, jaki artyści wykonają na finisaż wystawy bedacy jednocześnie oficjalnym zakończeniem obecności mia ART GALLERY na Dworcu Głównym.
Serdecznie zapraszamy!


YOLANTA NIKT, ZDZISŁAW NITKA
ŁADNE I BRZYDKIE OBRAZY
wystawa malarstwa
Kurator: Andrzej Saj
Od 13 stycznia 2017 w ART MAIN STATION by mia
Dworzec Główny PKP we Wrocławiu
Ul. J. Piłsudskiego 105

Na zakończenie roku obecności mia ART GALLERY na Dworcu Głównym we Wrocławiu, po ekspozycji spektakularnych dzieł, prezentacji różnorodnych postaw krytycznych i artystycznych, ART MAIN STATION by mia zaprasza na pełną energii, koloru i radości życia wystawę malarstwa dwojga artystów wrocławskich, niezwykle charakterystycznych i stanowiących niejako symbol ekspresji twórczej tego miasta.

Yolanta Nikt i Zdzisław Nitka zapraszają do swojego świata.

Jak pisze kurator wystawy Andrzej Saj: „mówienie o ładnych (albo pięknych) i brzydkich obrazach  jest oparte tylko na pewnej figurze retorycznej, dość przewrotnie zaproponowanej przez autorów dzieł i tylko po to, by w tej grze konwencji podkreślić wątki różniące ich twórczość, która jednak wcale tak wyraźnie nie różni się w deklarowanych postawach. No bo czy ciepłe i sensualne obrazy Yolanty Nikt są właśnie tymi <>, gdy tymczasem te ostre w zestawieniach formy i koloru prace Zdzisława Nitki są <>? A może wolno je odczytywać zupełnie przeciwnie?  Ten sąd (władzę sądzenia?) pozostawmy odbiorcom. W sztuce ani estetyka piękna (choć dominująca), ani estetyka tzw. brzydoty nie musi dominować - co dowodził już w swych pracach Umberto Eco”.

Yolanta Nikt ulega długotrwale fascynacji sztuką naiwną - z prostym i szczerym przekazem. “Najchętniej zwiedzam muzea Etnograficzne. Tam rozumiem. Tam dobrze się czuję. Wielokrotnie jeżdżę do Paszyna (koło Nowego Sącza), czy Kadzidła (Ostrołęka). Tam poznaję artystów ludowych. Kupuję Ich sztukę. Sięgam do autentycznych kurpiowskich wycinanek, tworząc z nimi rozmaite swoje kolaże.
Maluję raczej poza aktualnymi modami. Piszę krótkie teksty na swoich obrazach. Poszukuję metafor i uproszczonego realizmu, gdzie figuratywność miesza się troszkę z abstrakcją”.

Imperatyw tworzenia każdy artysta ma inny. Dla Zdzisława Nitki szczególnie inspirujące są obrazy i książki  z malarstwem, muzyka, wycinki codzienności. “Dużo czytam - trochę klasycznej literatury, ale głównie książki dotyczące historii okresu drugiej wojny światowej, także te o sztuce współczesnej – co niestety odbywa się kosztem czasu poświęconego malarstwu. Widocznie tak ma być. Życie jest na tyle ciekawe, że nie widzę siebie zamkniętego w pracowni przez kilka godzin dziennie. Ponoć Edward Munch malował jedną godzinę dziennie i myślę, że jest to zdrowe podejście do pracy. Oczywiście patrząc szerzej na kontekst pracy malarskiej – książki, muzyka, film, poezja, gazety, wernisaże, spotkania z ludźmi, facebook, są dla mnie właściwym źródłem inspiracji. Zatem wszystko jest okey”.

Mocny ekspresjonizm Zdzisława Nitki zestawiony z romantycznym malarstwem Yolanty Nikt nie dość, że nie przeszkadza sobie, to dodaje wartości każdej ze stron.

Dzielą się z nami swoim własnym, prywatnym, często intymnym, ale jednak wspólnym światem.
I to jest wyjątkowe i piękne.
Czujmy się do niego zaproszeni.

Dodatkowym, wyjątkowym elementem wystawy będzie wyświetlenie filmów o artystach zrealizowanych przez TVP 3 Wrocław.

Yolanta Nitka Nikt
Urodziła się we Wrocławiu. Po studiach zamieszkała w Obornikach Śląskich. Studiowała  malarstwo na Wyższej Szkole Sztuk Pięknych we Wrocławiu – obecnie ASP. Dyplom w 1988r. w pracowni prof. Józefa Hałasa, rysunek u prof. Aleksandra Dymitrowicza.  Zajmuje się  malarstwem olejnym, chętnie tworzy kolarze na papierze, czasem pisze wiersze. Długotrwale fascynuje się sztuką naiwną. „Pracuję w swojej pracowni, gdy mam pogodny umysł. Posługuję się uproszczonym językiem malarskim. Pociąga mnie w malarstwie lekkość, zwięzłość, dotykanie się różnych materii, zestawianie ich ze sobą. Najbardziej lubię, gdy obraz sam się maluje, opierając nawet o niezrozumiałe...”

Zdzisław Nitka
Urodził się w 1962 r. w Obornikach Śl. W 1987 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, gdzie zrealizował dyplom w pracowni prof. Józefa Hałasa. Od 1988 r. pracuje w macierzystej uczelni (Akademia Sztuk Pięknych) – obecnie jako profesor nadzwyczajny malarstwa. Debiutował w wystawach: „Ekspresja lat 80-tych” w Sopocie (1986) i indywidualnej wystawie w warszawskiej galerii Test (1988). Wystawiał w Niemczech, USA, Francji, Danii, Rosji i Holandii. Najważniejsze wystawy jego malarstwa miały miejsce w BWA w Bielsku-Białej (2002) i Muzeum Śląskim w Katowicach (2008).
Maluję obrazy, historie, które są ważne dla mnie w aktualnym czasie – i może to być portret barda i przyjaciela z facebooka Karstena Troyke, albo widok płonącego miasteczka z książki o holokauście”.


dr Andrzej  Saj
Wykładowca historii architektury wnętrz i dizajnu w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Krytyk sztuki i fotografii; autor licznych publikacji w tej tematyce, kurator wystaw  sztuki.  Inicjator i redaktor naczelny Pisma Artystycznego "Format". Literat.

YOLANTA NIKT, ZDZISŁAW NITKA - ŁADNE I BRZYDKIE OBRAZY
wystawa malarstwa
13 stycznia -  5 lutego 2016
ART MAIN STATION by mia
Dworzec Główny PKP we Wrocławiu
Ul. J. Piłsudskiego 105
galeria czynna: wt.-pt. 12-17, sb. – nd.  12-16
wstęp: wolny


Organizator wystawy: mia ART GALLERY;
Patronat medialny:  TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław, Portal Rynek & Sztuka;
Partnerzy wystawy: Fundacja All That Art!, SleepWalker Boutique Hotel, Gephard Group, Fabryka Sensu.

– KONTAKT – PYTANIE?
ZADZWON, NAPISZ… –

Nasze kasy otwarte będą za:

tel. 71 71 27 100 | 71 341 94 32
rezerwacje@impart.art.pl
SPRAWDŻ GDZIE KUPISZ NAJBLIŻEJ BILET

- IMPART TV-

 • Prometeusz
 • II Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dla Dzieci
 • WROsound - zapowiedź 6 edycji
 • BREAKING MUSE: 50th Jazz nad Odrą Festival
 • 50. Jazz nad Odrą Festival - trailer
 • 50. Jazz nad Odrą Festival - spot
 • Wrocławski Sound - relacja
 • Wrocławski Sound
 • JubiFest teatru Te-O-Ka
 • Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci
 • Michał Znaniecki o projekcie
 • Wokół Impartu
 • Prometeusz na Festiwalu Tańca Scena Otwarta w Tarnowie
 • Jazz i Odra
 • Halo echo
 • 49. Jazz nad Odrą Festival
 • Baśń o grającym Imbryku
 • Prometeusz - premiera
 • Niebezpieczna gra
OBEJRZYJ

- NIEZBĘDNIK
KULTURALNY -

Pobierz plik PDF na MARZEC 2017
POBIERZ
DO GÓRY
TELEWIZJA RNS
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Zamknij [X]