english
Obejrzyj nasz program kulturalny
pobierz PDF
1
.
2
.
3
.
II

- AKTUALNOŚCI -

NIEBO. CEREMONIA ZAMKNIĘCIA ESK WROCŁAW 2016
NIEBO. CEREMONIA ZAMKNIĘCIA ESK WROCŁAW 2016
POWRÓT DO LISTY

Ceremonia Zamknięcia Programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016

16-18 grudnia 2016


I przyszedł czas na Niebo
Niebo – Ceremonia Zamknięcia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 to pierwsze wydarzenie Kwartetu Flow  (Mosty, Przebudzenie, Flow I + II, Niebo), na które odbyło się pod  dachem i to największym dachem Wrocławia.  17 grudnia 2016 mielismy okazję zobaczyć, jak wszystkie elementy historyczno-kulturalnej układanki łączą się w jedną całość.
Po raz pierwszy w historii Kwartetu Flow  przyjrzeliśmy się linearnej opowieści skupionej na konkretnych postaciach. Multiwidowisko Niebo oparte było na historii 3 pokoleń kobiet należących do tej samej rodziny, które ucieleśniają drogę, jaką przeszło to niezwykłe miasto przez cały wiek XX.  Scenariusz dla wydarzenia powstał na bazie zebranych od mieszkańców miasta ich prawdziwych historii.
Niebo, jako kulminacja Kwartetu Flow, łączy w sobie poszczególne elementy poprzednich wydarzeń. Nad projektem pracowało wiele osób - mieszkańców Wrocławia - którzy przygodę z ESK rozpoczęli podczas Mostów  w czerwcu 2015. Ponownie mogliśmy zobaczyć Duchy Wrocławia –  stalowe konstrukcje, które – przebudzone podczas Ceremonii  Otwarcia w styczniu 2016 – teraz były scenograficzną bazą spektaklu, niemymi, ale ekspresyjnymi świadkami historii Breslau–Wrocławia. Przestrzeń Hali wypełniła się muzyką, którą mogliśmy usłyszeć podczas multiwidowiska Flow II  w czerwcu 2016 roku oraz w trakcie Przebudzenia  w styczniu.  Do Wrocławia wróciły więc orkiestra i chóry z Polski i Izraela.
Nie bez znaczenia jest miejsce, w którym pokazany został spektakl. Podobnie jak rodzina, z której pochodzą kobiety-główne bohaterki, tak też Hala Stulecia jest symbolem historycznym – symbolem Niemiec, Polski i Europy, miejscem, które przetrwało burzliwy okres XX wieku. Niezwykła konstrukcja Hali pozwala na takie zaprojektowanie spektaklu, by dawał on wrażenie wciągnięcia, włączenia widowni w wydarzenia przedstawiane na scenie i poczucie pełnego uczestnictwa w opowiadanej historii. Światło, muzyka na żywo,  niemalże stu aktorów na scenie, Duchy Wrocławia… Tego dnia Hala Stulecia była żywym, bijącym sercem miasta.
Niebo  skupia nie tylko elementy poprzednich widowisk, ale przede wszystkim ludzi i ich doświadczenia. Na scenie wystąpili mieszkańcy Wrocławia, którzy swoją opowieść o mieście rozpoczęli tworząc Mosty  – teraz są współtwórcami spektaklu-widowiska, które zobaczyć będą mogły tysiące ludzi. Zespół Performance pracujący z reżyserem Chrisem Baldwinem, który przygotował wszystkie wydarzenia Kwartetu, rozpoczął swą przygodę 3 lata temu. Teraz zakończył tę niezwykłą podróż, pozostawiając bez odpowiedzi jedno pytanie:  ”A dalej w którą stronę?”

„Niebo”
Niebo  to ostatnia część Kwartetu Flow (Mosty, Przebudzenie , Flow I+II, Niebo)  i jednocześnie punkt, w którym ciąg historii utkany zostaje w jedno przedstawienie, aby zakończyć niezapomniany europejski rok 2016 w kulturze Wrocławia.

Przypomnijmy…
Wraz  z Mostami (czerwiec 2015) usłyszeliśmy wiele głosów miasta dzielących się  charakterystycznymi, czasem niepokojącymi, zawsze fascynującymi wizjami oscylującymi wokół idei, że miejskie mosty mogą zamienić się w pełną kakofonii kulturalną orkiestrę, która pozwala zajrzeć w swoją przeszłość, jej pragnienia, jej nacisk na odbudowę. Setki młodych ludzi, spośród których wielu nigdy nie myślało o sobie jako o artystach, zostało  zainspirowanych do wykonania pracy, której z przyjemnością przyglądało się 25 tysięcy widzów i maratończyków.
W styczniu 2016 Przebudzenie skupiło się na drogach i budynkach łączących miasto, jak naczynia krwionośne w żywym organizmie – łączące się  w budowaniu nowego miasta na Rynku. Chóry stojące na charakterystycznych dla miasta budynkach, rzeki ludzi na ulicach, tysiące wykonawców, które wzięły udział w tym spektakularnym wydarzeniu – około 200 tysięcy osób wyszło tego dnia na ulice.

Wrocław ma do opowiedzenia historię. Historię… a być może wiele historii? I komu? Samemu sobie? Polsce? Europie? Jeszcze dalej? Każdy z Duchów otrzymał tytuł, otwarty temat, który był jego odpowiedzią na te pytania. Duch Odbudowy, Wielu Wyznań, Innowacji i Powodzi – cztery tematy, które mieszkańcy i artyści z Mostów  określili jako kluczowe w zrozumieniu natury tego miejsca.
Flow I + II,  które wydarzyło się wzdłuż Odry, zachęciło diaspory z Niemiec, Izraela, Czech, Ukrainy i Polski, aby pomóc w zbudowaniu wielowarstwowego i spektakularnego wydarzenia, opowiadającego o naturze tego miejsca. Tak jak pozostałe wydarzenia w ciągu roku, Flow rozpoczęło się od intymnych rozmów pomiędzy ludźmi, dla których Wrocław jest niejako sposobem na zrozumienie, czym jest bycie częścią społeczności wraz z  jej przeszłością i przyszłością.

 Teraz przyszedł czas na Niebo…
Kwartet Flow  to wysiłek grupy ludzi, którzy uwierzyli, że miasto wraz z jego mieszkańcami mogą stworzyć i opowiedzieć niezwykłą historię, która –  wciąż opowiadana – jest drogą do odkrywania tożsamości Wrocławia i mieszkających tu ludzi z ich zawiłymi rodzinnymi losami i wciąż aktualnymi opowieściami i poszukiwaniu swojego miejsca.

Reżyser Chris Baldwin od ponad 3 lat pracował z zespołem działu Performance. Poczynając od Mostów, aż do Nieba  asystowali mu, pomagając w pracy z aktorami i reżyserując z nim wydarzenia – Mary Sadowska, Kamil Przyboś i Piotr Łukaszczyk. Pieczę nad muzyczną stroną wydarzeń od Przebudzenia sprawował Paweł Romańczuk, zaś opiekę nad chórami i orkiestrami miał dyrygent Alan Urbanek. Do zaprojektowania światła i nagłośnienia zaangażowano największych specjalistów w kraju, pracujących przy wielkich produkcjach na całym świecie. Każdy szczegół techniczny i organizacyjny był pod opieką wysoko wykwalifikowanego zespołu.
Kwartetu Flow  nie byłoby jednak bez mieszkańców Wrocławia – ich energii, otwartości i gotowości do dzielenia się. To oni byli głównymi bohaterami Nieba, wraz z Miastem, które rozwija się i zmienia tak szybko, jak szybko biją serca jego mieszkańców.

– KONTAKT – PYTANIE?
ZADZWON, NAPISZ… –

Nasze kasy otwarte będą za:

tel. 71 71 27 100 | 71 341 94 32
rezerwacje@impart.art.pl
SPRAWDŻ GDZIE KUPISZ NAJBLIŻEJ BILET

- IMPART TV-

 • Prometeusz
 • II Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dla Dzieci
 • WROsound - zapowiedź 6 edycji
 • BREAKING MUSE: 50th Jazz nad Odrą Festival
 • 50. Jazz nad Odrą Festival - trailer
 • 50. Jazz nad Odrą Festival - spot
 • Wrocławski Sound - relacja
 • Wrocławski Sound
 • JubiFest teatru Te-O-Ka
 • Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci
 • Michał Znaniecki o projekcie
 • Wokół Impartu
 • Prometeusz na Festiwalu Tańca Scena Otwarta w Tarnowie
 • Jazz i Odra
 • Halo echo
 • 49. Jazz nad Odrą Festival
 • Baśń o grającym Imbryku
 • Prometeusz - premiera
 • Niebezpieczna gra
OBEJRZYJ

- NIEZBĘDNIK
KULTURALNY -

Pobierz plik PDF na XII 2017-I 2018
POBIERZ
DO GÓRY
TELEWIZJA RNS
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Zamknij [X]