english
Obejrzyj nasz program kulturalny
pobierz PDF
1
.
2
.
3
.
II

- AKTUALNOŚCI -

POLECAMY w Muzeum Pana Tadeusza
POLECAMY w Muzeum Pana Tadeusza
POWRÓT DO LISTY

wtorek, 14 lutego 2017 roku


Premiera Wyboru poezji  Wisławy Szymborskiej

w Muzeum Pana Tadeusza

14 lutego, w Walentynki, Wydawnictwo Ossolineum oraz Wrocławskie Muzeum Pana Tadeusza mają przyjemność zaprosić na spotkanie poświęcone Wisławie Szymborskiej oraz przygotowanemu w serii Biblioteka Narodowa Wyborowi poezji noblistki. Zgodnie z tradycją, oprócz ponad czterystu stron twórczości autorki, w tomie znalazł się także obszerny wstęp Wojciecha Ligęzy. Premiera tak obszernej i przekrojowej publikacji jest doskonałą okazją do rozmowy o literackim dorobku Szymborskiej, o jej wpływie na współczesną poezję, a także o recepcji poetyki krakowskiej autorki kiedyś i dziś.
W panelu dyskusyjnym, który poprowadzi Jakub Skurtys, wezmą udział redaktor serii Biblioteka Narodowa, Stanisław Bereś, autor opracowania, Wojciech Ligęza oraz Michał Rusinek, literaturoznawca i dawny sekretarz Wisławy Szymborskiej.
 
wtorek, 14 lutego 2017 roku
 
17.00 – Panel dyskusyjny z udziałem Stanisława Beresia, Wojciecha Ligęzy, oraz Michała Rusinka. Prowadzenie: Jakub Skurtys.
 
Muzeum Pana Tadeusza
Zakładu Narodowego im. Ossolińskich
Kamienica pod Złotym Słońcem
Rynek 6, Wrocław

Wstęp na wydarzenie jest darmowy.
Zapraszamy.


Stanisław Bereś – ur. w 1950 historyk literatury, krytyk, eseista, poeta, tłumacz; profesor w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Katedrze Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Redaktor poświęconych literaturze programów telewizyjnych. Opublikował 23 książki oraz ok. 360 tekstów naukowych, krytycznoliterackich i eseistycznych na łamach najważniejszych czasopism krajowych. Od 2013 redaktor wydawanej przez Ossolineum serii Biblioteka Narodowa.

Wojciech Ligęza – ur. w 1951 historyk literatury, eseista, krytyk literacki. Doktoryzował się na Uniwersytecie Śląskim rozprawą poświęconą twórczości Wisławy Szymborskiej. Od 1984 pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie najpierw się habilitował, a następnie otrzymał tytuł naukowy profesora. W pracy naukowej zajmował się głównie krajową i emigracyjną literaturą polską XX w.

Michał Rusinek – ur. w 1972 literaturoznawca, tłumacz, pisarz. Doktor habilitowany nauk humanistycznych. Pracuje na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego – specjalizuje się w teorii literatury i retoryce. W latach 1996–2012 sekretarz Wisławy Szymborskiej, obecnie prezes fundację noblistki. Autor i tłumacz kilkudziesięciu książek dla dzieci i dorosłych, publikacji naukowych oraz artykułów, a także felietonów o literaturze.

Jakub Skurtys – ur. w 1989, krytyk literacki i literaturoznawca, absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Współorganizował konferencje naukowe oraz Mikrofestiwal - Festiwal Młodej Poezji. Publikuje głównie w „Odrze”, „Ricie Baum”, „Fa-arcie” i „Wyspie”. Interesuje się poezją najnowszą i modernistyczną, historią ruchów awangardowych oraz everyday life studies. Pisze rozprawę doktorską na temat „ekonomii symbolicznej” w twórczości poetów awangardowych.


*

Wisława Szymborska, „Wybór poezji”
Wstęp i opracowanie Wojciech Ligęza

Po dwudziestu latach od Nagrody Nobla popularność dzieła Wisławy Szymborskiej nie słabnie. Ta poezja powściągliwości uczuć, przewrotnego humoru, filozoficznej głębi oraz przenikliwego namysłu nad tym, kim jest człowiek, doczekała się tak wielu komentarzy naukowych i krytycznych, że wypełniłyby one dużą bibliotekę. Po wiersze Noblistki chętnie sięgają miłośnicy poezji, w szkolnej oraz uniwersyteckiej edukacji nie sposób pominąć nazwiska Szymborskiej, a jej wiersze inspirują muzyków, plastyków, filmowców. Kiedy zajrzymy do Internetu, to okaże się, iż lawinowo narasta czytanie i komentowanie utworów poetyckich Wisławy Szymborskiej.

A jednak edycja najcelniejszych utworów poetki w Bibliotece Narodowej jest potrzebna. Objaśnienia wierszy uświadamiają, jak rozległa jest erudycja Szymborskiej – ukryta w pozornie prostych stwierdzeniach i potocznej rozmowie z czytelnikami. Zaś „Wstęp” staje się przewodnikiem po najważniejszych tematach, motywach i rozwiązaniach formalnych tej poezji. Nie mogło w nim także zabraknąć uwag o biografii poetki, zmiennych czasach historycznych oraz omówienia felietonów, limeryków i kolaży Szymborskiej.

Wisława Szymborska nie należy do pisarzy, którzy eksponują zdarzenia z własnego życia i tworzą biograficzne legendy. To, co prywatne, staje się w tej poezji punktem wyjścia dla rozmyślań filozoficznych, a to, co jednostkowe – przekształca się w uniwersalne.”
Ze „Wstępu” Wojciecha Ligęzy

Jedna z poezji najambitniejszych intelektualnie, jeden ze światów poetyckich o najciekawszym sposobie istnienia.”
Jerzy Kwiatkowski

Wisława Szymborska (1923–2012) – poetka i felietonistka, jedna z najwybitniejszych pisarek polskich XX wieku. Laureatka Literackiej Nagrody Nobla w roku 1996. Debiutowała w 1952 roku utrzymanym w konwencji socrealistycznej tomem wierszy „Dlatego żyjemy”, w roku 2012 ukazał się jej ostatni zbiór poetycki, zatytułowany „Wystarczy”. Komplet felietonów poetki, pisanych w latach 1967–2002, ukazał się w tomie „Wszystkie lektury nadobowiązkowe” (2005). Twórczość literacka Szymborskiej przetłumaczona została na ponad 40 języków. Przez całe dorosłe życie była związana z Krakowem. Współpracowała m.in. z „Życiem Literackim”, „NaGłosem”, „Tygodnikiem Powszechnym” i „Gazetą Wyborczą”. Członkini i założycielka Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, członkini Polskiej Akademii Umiejętności, PEN Clubu i Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury. Laureatka wielu polskich i zagranicznych nagród literackich. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1974) i Orderem Orła Białego (2011).


Opracowanie: Wojciech Ligęza
Wydanie: pierwsze, Wrocław 2016
Seria: Biblioteka Narodowa, I 327
ISBN: 978-83-65588-02-9
Oprawa: twarda
Liczba stron: 772
Format: 117 x 163
Cena katalogowa: 49 zł
Data premiery: 14 lutego 2017– KONTAKT – PYTANIE?
ZADZWON, NAPISZ… –

Nasze kasy otwarte będą za:

tel. 71 71 27 100 | 71 341 94 32
rezerwacje@impart.art.pl
SPRAWDŻ GDZIE KUPISZ NAJBLIŻEJ BILET

- IMPART TV-

 • Prometeusz
 • II Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dla Dzieci
 • WROsound - zapowiedź 6 edycji
 • BREAKING MUSE: 50th Jazz nad Odrą Festival
 • 50. Jazz nad Odrą Festival - trailer
 • 50. Jazz nad Odrą Festival - spot
 • Wrocławski Sound - relacja
 • Wrocławski Sound
 • JubiFest teatru Te-O-Ka
 • Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci
 • Michał Znaniecki o projekcie
 • Wokół Impartu
 • Prometeusz na Festiwalu Tańca Scena Otwarta w Tarnowie
 • Jazz i Odra
 • Halo echo
 • 49. Jazz nad Odrą Festival
 • Baśń o grającym Imbryku
 • Prometeusz - premiera
 • Niebezpieczna gra
OBEJRZYJ

- NIEZBĘDNIK
KULTURALNY -

Pobierz plik PDF na MARZEC 2017
POBIERZ
DO GÓRY
TELEWIZJA RNS
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Zamknij [X]